Matthew Bellamy - Biografie

17. listopadu 2008 v 20:32 | Mary |  Info
Matthew James Bellamy (narozen 9. června 1978, Cambridge, Anglie) je zpěvák , kytarista, klávesista a pianista britské alternativní rockové kapely Muse. Je proslulý především svým falsettem a strhujícími výkony během živých vystoupení.
Bellamyho otec George Bellamy byl kytarista britské rockové kapely The Tornadoes, která v šedesátých letech obsadila se svým hitem Telstar první místo US top 100. Jeho matka Marilyn se narodila v Belfastu a po příjezdu do Anglie v sedmdesátých letech se během prvního dne seznámila s Georgem Bellamym, který toho času pracoval jako taxikář v Londýně. Společně se odstěhovali do Cambridge, kde se jim narodil syn Paul a o pár let později i Matthew.
V osmdesátých letech se opět stěhovali, tentokrát do Teignmouth, kde Matt navštěvoval Teighnmouth Community college. V jeho třinácti letech se rodiče rozvedli a část svého života prožil s babičkou.
Jeho falsetto je hlavní poznávací značkou kapely. Je ovlivněn Freddiem Mercurym a především Thomem Yorkem z Radiohead, s nímž byl často na začátku kariéry srovnávám a dokonce obviňován z vykrádání.
Klavírem začal být uchvácen po seznámení s prací slavného ruského romantika Sergeje Rachmaninova, jehož občas cituje i v krátkých úryvkách schovaných v písních Muse, skloubených dohromady s hřmotným rockem. Především jde cítit inspirace skladbou "Piano concert No.2" v písních Space dementia, Ruled by secrecy, Megalomania a především Butterflies and hurricanes. Při živých vystoupeních často otevíral skladbu Screenager částí "Prelude in C-sharp minor". Dále je možno najít inspiraci Čajkovským, ke konci sklady Hoodoo. Kytara je znatelně ovlivněna Jimi Hendrixem a především Tomem Morellem z Rage Against the Machine, kterého připomíná především skladba Origin of symmetry na druhém albu, které staví na silných a výrazných kytarových riffech. S Morellem jej mimo jiné spojuje záliba v technicky nadrůměrně vybavených a na zakázku dělaných kytarách s velkou řádou funkcí a efektů.
Matt používá kytary značky Manson vyráběné v Exeteru. Vlastní deset kytar této značky, jeho první a mezi fanoušky slavná kytara byla stříbrná Mansonka, poté přišel s ideou, kterou mu pomohl Hugh Manson, přivést na svět a jejímž výsledkem je Z Vex fuzz factory, díky které si uchovává svůj tolik typický zvuk a která mu dává naprostou kontrolu při ovládání feedbacku. Pro natáčení nového alba Black Holes and Revelations si pořídil Black kaoss Manson.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama